Co warto zobaczyć w Krakowie
Krakowski Rynek Główny o wymiarach 200 x 200 m jest jednym z największych tego typu placów w Europie. Przez całe wieki Rynek Główny stanowił główny plac handlowy i centrum administracyjne Krakowa. Dziś wokół tego największego średniowiecznego placu Europy kwitnie życie towarzyskie, a płyta Rynku jest doskonałym miejscem do organizacji targów świątecznych i okolicznościowych, a także przeróżnych festiwali i koncertów.
Obok katedry na Wawelu Kościół Mariacki stanowi najważniejszą świątynię Krakowa. Budowla ta należy do grona najznakomitszych obiektów architektury sakralnej w Polsce. Co godzinę z wyższej wieży Kościoła Mariackiego wygrywany jest na cztery strony świata hejnał mariacki. Prawdziwym skarbem kościoła Mariackiego jest ołtarz autorstwa Wita Stwosza – największy tego typu gotycki obiekt w Europie.
Stojące pośrodku Rynku Głównego Sukiennice są jednym z najbardziej charakterystycznych zabytków Krakowa. Na parterze znajdują się stragany z biżuterią, rękodziełem i pamiątkami, natomiast piętro zajmują wystawy Galerii Polskiego Malarstwa i Rzeźby XIX wieku. Można tam oglądać dzieła m.in. Henryka Siemiradzkiego, Jacka Chełmońskiego, Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego i Władysława Podkowińskiego.
Zamek Królewski na Wawelu przez wieki stanowił centrum państwowości polskiej. Położony jest na Wzgórzu Wawelskim – wapiennej skale jurajskiej wznoszącej się na lewym brzegu Wisły, w samym sercu Krakowa. Lata świetności zamku przypadły na czasy panowania Jagiellonów, zwłaszcza ostatnich z rodu Zygmunta III Starego i Zygmunta Augusta. W 1978 r. Wawel, wraz ze Starym Miastem, Kazimierzem i Stradomiem, znalazł się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Katedra Wawelska to najsłynniejsza w Polsce nekropolia królewska i prawdziwy panteon narodowy. Obok królów we wnętrzu świątyni pochowani zostali biskupi krakowscy oraz najbardziej zasłużeni dla ojczyzny Polacy. Wiele grobowców znajduje się w kryptach katedry.
Krakowski Barbakan stanowi jeden z najwspanialszych obiektów średniowiecznej architektury militarnej w Europie. Do początku XIX w., czyli do czasu wprowadzenia zmian w sztuce oblężniczej, Barbakan był budowlą prawie nie do zdobycia.
Collegium Maius to najstarszy budynek Uniwersytetu Jagiellońskiego. Historia tego Collegium sięga 1400 roku i związana jest z zapisem królowej Jadwigi na rzecz Uniwersytetu. W wewnętrznym dziedzińcu podziwiać można charakterystyczne krużganki. Na parterze mieściły się dawniej sale wykładowe, a na piętrze mieszkania profesorów i biblioteki. Dziś znajduje się tam Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego ze wspaniałymi eksponatami związanymi z historią UJ.
Kazimierz jest obok Starego Miasta najważniejszym centrum życia kulturalnego Krakowa. To miejsce, w którym tradycja chrześcijańska przeplata się z tradycją żydowską, gdzie obok zabytkowych synagog i typowych żydowskich restauracji współistnieją nowoczesne kawiarnie i puby. Kazimierz należy do najczęściej odwiedzanych miejsc w Krakowie.
Strony o Krakowie
- Oficjalna strona Miasta Krakowa: http://www.krakow.pl
- Kraków Travel - Przewodnik Turysty: http://www.cracow.travel/
- Informacja Turystyczna Miasta Krakowa: http://infokrakow.pl/
- Visit Malopolska: http://www.visitmalopolska.pl
- Transport publiczny w Krakowie: http://mpk.krakow.pl